V pražském kulturním centru Vzlet proběhl 18. listopadu 2024 už třetí ročník konference Jiskříme s podtitulem: Budoucnost péče je teď. Stovka diváků a bezmála dvě desítky řečníků diskutovali o tom, jaké výzvy nás v péči o seniory čekají.
Na pódiu letos vystoupily osobnosti z oblasti politiky, pečovatelství, personalistiky a zástupci organizací, které se tématu stáří a péče dlouhodobě věnují. Pokud jste nesledovali online přenos, můžete se teď jednotlivé přednášky a diskuse podívat na našem YouTube.
✨ Péče plná výzev
První diskuse v dopoledním bloku se věnovala výzvám v péči, změnám v Zákoně o sociálních službách a systémové výzvě Garance péče. Na pódiu diskutovala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Olga Richterová, senátorka Miluše Horská, viceprezidentka APSS pro terénní služby Alena Řehořová a za pořádající organizaci MILA se do debaty zapojila Lenka Tehrany, specialistka práce v sociálních službách.
▶️ Poslechněte si celou debatu Výzvy v péči I. na YouTube
✨ Hledáme pečovatele zn. Spěchá!
Velmi podrobnou analýzu pracovního trhu a demografické situace v České republice divákům odprezentoval datový analytik Tomáš Ervín Dombrovský z Alma Career. Publiku představil data a z nich plynoucí doporučení nejen pro personalisty, náboráře a vedoucí. Jaké jsou prognózy ohledně stárnutí populace, kdo bude dělat práci pečovatelů, až stávající odejdou do důchodu, kde hledat novou generaci pečovatelů, kteří se postarají o populačně silné ročníky? Odpovědi si poslechntěte na záznamu přednášky na youtube.
▶️ Přednáška: Hledáme pečovatele zn. Spěchá!
✨ Jakou chceme péči v 21. století?
Ve své netradičně laděné přednášce se pan MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., internista, geriatr, publicista a předseda správní rady Cesta domů věnoval tomu, zda máme technologie vnímat jako na dobrého šéfa, užitečného pomocníka, nebo spíše hrozbu.
▶️ Přednáška: Jakou chceme péči v 21. století?
✨ Výzvy v péči nikdy nekončí
Odpoledne se na pódiu pokračovalo v diskusi o výzvách v péči, kterých rozhodně není málo. Do debaty se tentokrát zapojili hosté, kteří mají s poskytováním péče přímou zkušenost. Byli to: Matěj Lejsal, ředitel Domova Sue Ryder, Martina Pojarová, ředitelka Pečovatelského centra Praha 7, Jiří Hrabě, spoluzakladatel Elpidy, zakladatel a šéfredaktor časopisu Vital, Mária Dočkalová, brand manažerka Hartmann-Rico, a. s. a za organizaci MILA diskutovala Karolína Puttová.
▶️ Přednáška: Výzvy v péči II.
✨ Záznam v rejstříku nemusí být pro péči překážkou
Nové znění Zákona o sociálních službách (viz náš článek) umožní zaměstnávat lidi se záznamem v rejstříku trestů. O zaměstnávání lidí s trestní minulostí, kteří mají motivaci, touhu pečovat i potřebné vzdělání hovořila Lucie Streichsbierová, ředitelka poradenství RUBIKON Centrum.
▶️ Přednáška: Mají motivaci, touhu pečovat i potřebné vzdělání
✨ Respekt ke stáří slovem i obrazem
Jedním z cílů organizace MILA je zvyšování prestiže pečovatelské profese (viz náš článek). A to se neobejde bez systematicky uchopené komunikace, o které mluvila Petra Wattelle, která má v organizaci MILA na starosti strategii komunikace. Ukázala, jak v praxi funguje loni představený Manuál pro média, organizace i jednotlivce. Blanka Opekarová, která pečuje o značku MILA, navázala také na svůj loňský projekt fotobanky, který letos doplnila o sérii fotografií zachycujících práci terénních pečovatelů. Rozšíření fotobanky vzniklo díky spolupráci s Diakonií Praha a podpoře Nadačního fond u Českého rozhlasu a jeho projektu Ježíškova vnoučata.
✨ Péče o ty, kdo pečují
O tom, jak důležitou roli hrají v oblasti péče o zaměstnance sami personalisté, hovořil kouč a HR konzultant Radek Kratochvíl a specialistka práce v sociálních službách Lenka Tehrany, oba z organizace MILA.
▶️ Přednáška: Péče o ty, kdo pečují
✨ Děkujeme
Je neuvěřitelné, že za sebou máme už třetí ročník konference. Tu bychom nemohli uskutečnit bez podpory našich partnerů a podporovatelů, kterým za jejich péči děkujeme.